Rulandské šedé výběr z bobulí 2003

Rulandské šedé výběr z bobulí 2003
Výrobce:Vinařství Ovčáčík, Velehrad
Ročník:2003
Dostupnost:Vyprodáno
Cena: 799,00Kč Bez daně: 660,33Kč

Druh vína: polosladké bílé víno.

Mezinárodní název: Pinot Gris.

Odrůda: Rulandské šedé.

Víno, vyrobené ekologicky šetrnou metodou integrované produkce, získalo zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín "Mednarodna ocenjevanje vin Vino Ljubljana 2008", zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín "International Wine Competition Muvina Prešov 2007", zlatou medaili na mezinárodní soutěži vín "International Wine Competition Vinofest Bratislava 2007", stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži vín "International Wine Competition Vinoforum Pardubice 2007", stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži vín "International Wine Competition Vinoforum Modra 2006", stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži vín "International Wine Challenge AWC Vienna 2007", bronzovou medaili na mezinárodní soutěži vín "International Wine Challenge 2008 London", bronzovou medaili na mezinárodní soutěži vín "Concorso Enologico Internazionale Vinitaly Verona 2008".

Níže uvádíme skvělou charakteristiku vína z pera Bogdana Trojaka, spisovatele, básníka a vinařského žurnalisty:

"Ovčáčíkovo Rulandské šedé – to je téma přímo architektonické. Vnitřní stavba tohoto „uměleckého díla“ má nejenom jakoby katedrální podstatu, ale i skutečnou tektoniku – čím déle toto víno ochutnáváme, tím více si všímáme pohybů a změn, kterými je přetvářeno, obohacováno a doslova završováno jako skutečná monumentální stavba. Doporučuji jej pít nejméně po tři večery za sebou. Na začátku ucítíte ve sklenici chléb položený na pergamenovém výkresu budoucího chrámu, vonící kváskový chléb, který za úsvitu posnídali středověcí mistři kameníci – „kamenické hutě.“ Pak vínem zakroužíme – před námi vyvstanou štíhlá gotická okna, věnec kaplí po obvodu poháru, ruce sepjaté k modlitbě či andělská křídla. Napijeme se. Jediný hlt je jako stoupání z krypty kostelní lodí přes triforium k nejvyšší fiále na věži, kterou uchází spiritus vini – v tomto případě alkohol nebývalé koncentrace, jenž „chrám“ tohoto šedého pinotu doslova prostupuje, ale jehož přítomnost je zároveň nutnou palčivostí Božího Tajemství.

Druhého večera je víno rozložitější, jako by byly přistavěny dvě další kostelní lodi, v nichž zavoní staré modlitební knihy. Třetí den je víno v ústech doslova barokně prostorné, kupolovité. Štíhlé a filigránské gotické kružby ustoupily oválům a kruhům. Zavoní lavice s ořechového dřeva lehce ožehnuté plamenem voskovice. Chrám je dotvořen. Setkali jsme se s vínem komplexním, etapovým, etážovým a podmanivě složitým."

Odrůda Rulandské šedé je vyhledávána labužníky vín pro svůj nenapodobitelný charakter. Je mutací odrůdy Rulandské modré původem z Burgundska. Do Českých zemí se dostala společně s Rulandským modrým a Rulandským bílým již za vlády Karla IV. Po delší čas byla odrůda zcela zapomenuta a opět ji objevil a dále rozšiřoval Johann Seger Ruland ze Speyeru, když roku 1711 nalezl několik keřů Rulandského šedého ve zpustlé zahradě ve Falci. Po něm tedy nese jeho jméno, přestože se pěstovala již dávno před "znovuobjevením" pana Rulanda.

 

 

Jakostní víno s přívlastkem. Podáváme při teplotě 10-12 °C.
15,0% obj, 0,75l Krystalický sediment není vadou vína.
  Zbyt. cukr 36,5 g/l, kyseliny 6,2 g/l.
Vinařská oblast Morava  
Podoblast Slovácká Obsahuje oxid siřičitý.
Vinařská obec Tupesy Rok lahvování 2005.
Viniční trať Staré Hory Nevratná láhev.
   
Víno z České Republiky.  


 


 

Vlastnosti vína
Barva Bílé víno
Druh dle obsahu cukru polosladké
Druh a třída výběr z bobulí
Ročník 2003
Odrůda Rulandské šedé
Zbytkový cukr 36.5 g/l
Obsah kyselin 6.2 g/l
Obsah alkoholu 15%
Objem láhve 0,75l
Ocenění Vino Ljubljana 2008;Muvina Prešov 2007;Vinofest Bratislava 2007;Vinoforum Pardubice 2007;Vinoforum Modra 2006;Wine Challenge London 2008;Vinitaly Verona 2008;AWC Vienna 2007

Napsat recenziPoznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Nejhorší           Nejlepší